forumup.plZdrowie&Uroda › Dbaj o siebie – mierz swoje ciśnienie!

Dbaj o siebie – mierz swoje ciśnienie!

Jeżeli zależy nam na naszym zdrowiu, oraz odpowiednim samopoczuciu, powinniśmy być świadomi, iż ciśnienie naszej krwi jest niezwykle istotnym elementem związanym z poprawnym funkcjonowaniem naszego organizmu.

Dlaczego tak ważny jest odpowiedni poziom ciśnienia?

Kiedyś ciśnieniomierz był bardziej skomplikowany, bowiem trzeba było na jedną rękę umieścić opaskę, drugą natomiast pompować go, a następnie sprawdzać puls wewnątrz łokcia przy pomocy stetoskopu, delikatnie popuszczając powietrze z ciśnieniomierza.

fot.http://bloodpressuremeter.org

Każde odbieganie od normy, może oznaczać, iż z naszym organizmem dzieje się lub będzie działo się coś niedobrego. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie tylko osoby starsze powinny regularnie mierzyć swoje ciśnienie – podwyższone ciśnienie możemy mieć już od wczesnych dziecięcych lat, i niestety – nie jest to bezpieczne. Aby móc być spokojnym, iż nie zaniedbało się tej kwestii, przyjmuje się iż nastolatkom mierzy się ciśnienie raz-dwa razu do roku, im osoba starsza tym przeprowadza się te badania częściej.

Poziom ciśnienia we krwi jest sygnałem czy nasze serce działa poprawnie, rozkurczając się i skurczając odpowiednią ilość razy w odpowiednim tempie. Wahanie jego bicia są naturalne dla każdego człowieka, są bowiem zależne od tego w jakim nastroju emocjonalnym jesteśmy, czy przemęczamy się fizycznie czy też odpoczywamy i relaksujemy się.

Czym się mierzy ciśnienie?

Do profesjonalnego mierzenia ciśnienia krwi, wykorzystuje się dziś najczęściej elektroniczny . Jest to bardzo praktyczne i łatwe w obsłudze , które potrafią obsługiwać nawet osoby nie zaznajomione z nowoczesną techniką. Jest ono bardzo intuicyjne, a całe nasze zadanie polega na umieszczeniu na przedramieniu ciśnieniomierza, zaciśnięciu oraz włączeniu odpowiedniego trybu. Trzeba pamiętać, aby ręka była opuszczona i rozluźniona, bowiem wszelkie zmiany mogą wprowadzić błąd w obliczeniu.

Warto przeczytać