forumup.plZdrowie&Uroda › Jak prawidłowo zadbać o stawy kolanowe?

Jak prawidłowo zadbać o stawy kolanowe?

18 października 2014, Tagi: , ,

to coraz popularniejsza forma aktywności fizycznej. Można ją uprawiać samodzielnie, nie wiąże się z jakimiś wysokimi kosztami i jest bardzo przyjemna. W czasie biegania bardzo mocno obciążamy jednak nasze kolana oraz stawy skokowe. W związku z tym stają się one bardziej podatne na różne urazy i kontuzje. Bardzo ważne jest zatem, by odpowiednio zadbać o stawy kolanowe oraz je wzmocnić. A jak można to zrobić?

źródło: dbam-o-siebie.pl

źródło: dbam-o-siebie.pl

Niezwykle ważne jest dbanie o prawidłową rozgrzewkę, która przygotowuje nasze stawy i mięśnie do treningu. Taka rozgrzewka musi składać się z wielu różnych ćwiczeń, a co ważniejsze musi być wykonywana starannie i regularnie. A jakie ćwiczenia należy uwzględnić w takiej rozgrzewce?

źródło: rehmedis.pl

źródło: rehmedis.pl

Na pewno dobrym rozwiązaniem będą przysiady z obciążeniem w postaci hantli lub sztangi. Wykonywane powoli oraz w odpowiedniej postawie pozwolą wzmacniać nasze stawy i przygotowywać je do intensywnych treningów. Innym skutecznym ćwiczeniem będzie wykonywanie przysiadów na jednej nodze. Staw kolanowy będzie też odporniejszy na urazy, gdy będziemy ćwiczyć szerokie i głębokie wykroki w przód.

źródło: cogito.net.pl

źródło: cogito.net.pl

Ale rozgrzewka to nie jedyna istotna sprawa. Musimy też pamiętać, by biegać po odpowiedniej nawierzchni oraz wyposażyć się w profesjonalne obuwie do biegania. Bardzo ważne jest również, by zwracać uwagę na swoje możliwości i ograniczenia. Poza tym należy zwracać uwagę na wszelkie sygnały, które daje nasz organizm, by się nie przetrenować i nie doprowadzić do poważnego urazu.

Powiązane artykuły

Warto przeczytać