forumup.plZdrowie&Uroda › Krioterapia – kiedy stosowana?

Krioterapia – kiedy stosowana?

29 czerwca 2014, Tagi: , ,

Coraz większą popularność zyskuje sobie . Jest to leczenie zimnem, czyli forma leczenia, w której na ciało działa wyjątkowo niska temperatura od -160 do -100 stopni Celsjusza. często stosowana jest w czasie rehabilitacji, ale również jako zabieg relaksacyjny.

źródło: dbam-o-siebie.pl

źródło: dbam-o-siebie.pl

Wydzielić możemy dwa rodzaje terapii. Mamy krioterapię miejscową, przy której wykorzystuje się specjalne urządzenie – krioaplikator. Schładzane jest wtedy tylko jedno konkretne miejsce, na przykład łokieć czy kolano. Krioaplikator pozwala skierować strumień ciekłego azotu w dane miejsce, które wymaga leczenia.

źródło: medicol.pl

źródło: medicol.pl

Istnieje również krioterapia ogólna. Pacjent spędza wtedy kilka minut w specjalnej komorze, gdzie panuje tak niska temperatura. Oczywiście długość zabiegu, jak również wysokość temperatury zależy od potrzeb danej osoby. Taka forma leczenia jest bardzo skuteczna, jednak wymaga przebycia od kilku do kilkunastu sesji.

źródło: unitral.pl

źródło: unitral.pl

A kto najczęściej korzysta z krioterapii? Zazwyczaj zalecana jest osobom z chorobami reumatoidalnymi i reumatycznymi. Poza tym skierowanie na krioterapię otrzymują też osoby z zapaleniem stawów, ścięgien, mięśni czy torebek stawowych oraz zwyrodnieniami kręgosłupa. Takie leczenie jest zalecane między innymi osobom, które chorują na stwardnienie rozsiane czy w wypadku różnych chorób skóry. Krioterapia wpływa również pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy i usprawnia krążenie. Wykorzystywana jest też przy leczenie różnych urazów – skręceń, stłuczeń czy naderwań mięśni. Poza tym stosowana jest u osób, które borykają się z problemami psychicznymi, depresją czy nerwicą.

Powiązane artykuły

Warto przeczytać