forumup.plLife style › Pomoc, której potrzebują osoby starsze

Pomoc, której potrzebują osoby starsze

Wiele osób starszych zmaga się z ograniczeniami, spowodowanymi problemami zdrowotnymi. Często dotyczą one problemów ze wzrokiem czy słuchem. Starsze osoby maja też trudności z poruszaniem się. Brakuje im również sił fizycznych. Dlatego mogą pojawić się trudności z wykonywaniem codziennych czynności, na przykład zrobieniem zakupów czy sprzątnięciem mieszkania. Potrzebują wtedy pomocy. Gdzie mogą ją znaleźć?

opieka

Pomoc ze strony rodziny

Najczęściej taką starszą osobą zajmuje się najbliższa rodzina. Zapewnia pomoc praktyczną – robi zakupy, pomaga w przygotowywaniu posiłków, sprząta, zawozi do lekarza. Kiedy jest to konieczne dzieci zabierają rodziców w podeszłym wieku do swojego domu. Ale co ważniejsze troszczą się też o potrzeby emocjonalne. Takie starsze osoby mogą czuć się niewartościowe. Trzeba więc je doceniać i zapewniać o tym, że są dla nas ważne. Dobrze jeżeli spędza się z nimi czas i spontanicznie odwiedza, żeby choćby wypić wspólnie herbatę. Dzięki temu łatwiej będzie im zaakceptować swoje ograniczenia.

Profesjonalna pomoc

Nie wszyscy jednak mogą zapewnić swoim bliskim taką opiekę. Czasem ogranicza nam bardzo czas praca zawodowa. Niektóre potrzebują stałej opieki. Warto wtedy pomyśleć o znalezieniu . Musi do być odpowiednia osoba. Po pierwsze, powinna mieć doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Po drugie, musi odznaczać się takimi cechami jak cierpliwość, życzliwość czy serdeczność. Decyzji o wyborze nie można podejmować pochopnie. Wymaga ona przemyślenia.  

Powiązane artykuły

Warto przeczytać